ptaszyniec

ptaszyniec kurzy, zwalczanie, Warszawa, Olsztyn, Poznań

Budowa ciała ptaszyńca kurzego

Roztocz z rodziny Deramanyssidae, maleńki pasożyt o szarej barwie i długości ciała około 0,75 mm. Ptaszyniec kurzy ma podłużne, owalne, spłaszczone ciało, lecz po najedzeniu się jego ciało przybiera kształt kulisty. Prowadzą one nocny tryb życia, a za dnia ukrywają się w ciemnych zakamarkach.

Rozwój owada – ptaszyniec kurzy

Ptaszyniec kurzy składa jaja w szparach i ciemnych miejscach. Głównie ilość składanych jaj nie przekracza 8  dziennie przez kilka tygodni. Roztocz wcześniej musi jednak spożyć krew kury bez której proces nie jest możliwy co nie oznacza, że nie spożywa krwi innych zwierząt lub nawet ludzi.  Przy optymalnych warunkach po 2 – 3 dniach z jaj wykluwają się larwy, które bezzwłocznie zaczynają proces linienia i przemiany w protonimfę, a po upływie paru dni w deutonimfę. Szybkość rozwoju ptaszyńca zależna jest od temperatury otoczenia w sprzyjających warunkach larwie zajmuje to około 7 dni. Pasożyt jest krwiopijny w postaci nimfy jak również dorosłego osobnika.  

Występowanie ptaszyńca kurzego

Pasożyta najczęściej można spotkać na kurzych fermach, gdzie ptaszyniec ma najlepsze warunki rozwoju. Poraża on niekiedy również  dzikie ptactwo i inne zwierzęta w gospodarstwie. Człowiek poprzez częsty kontakt z ptactwem hodowlanym  również może zostać zaatakowany przez pasożyta. Ptaszyniec kurzy poprzez wgryzanie się w ciało zakaża krew swoją śliną w której jest dużo alergenów, podejrzewany jest również o wywoływanie zapalenia rdzenia i opon mózgowych.

U ptactwa powodują niepokój, świąd, niedokrwistość, bezsenność. Ptactwo osłabione atakiem pasożyta przejawia zwiększoną agresje co może powodować wzajemne okaleczania, a nawet akty kanibalizmu. Pasożyt wywołuje liczne choroby, poprzez roznoszenie wirusów i bakterii. Ich przystosowanie do pasożytniczego trybu życia sprawiło, iż radzą sobie do 10 miesięcy bez pożywienia, nie przejmując się temperaturą otoczenia w którym żyją.

Zwalczanie ptaszyńca kurzego

Metody zwalczania ptaszyńca kurzego to przekrój różnych technik począwszy od metod mechanicznych poprzez termiczne na chemicznych skończywszy. Należy pamiętać, iż jednorazowy zabieg  nie zniszczy wszystkich stadiów rozwoju pasożyta. Ptaszyniec jest odporny na wiele popularnych środków chemicznych i tylko firma z doświadczeniem w zwalczaniu tego pasożyta  może pomóc w walce z jego plagą. INSEKTPOL specjalizuję się w zwalczaniu ptaszyńca kurzego i może poszczycić się wieloma zadowolonymi klientami.